Zajímavost

05. 06. 2021 Ponožkovice

Ponožková ekologie v praxi

Sdílet

Po důkladném, zelení motivovaném pátrání jsme zjistili, že nošení ponožek je jednou z hrstky lidských kratochvílí, které nejsou ekologicky kontroverzní.

Nášlapníky oděné do ponožek přenáší méně tělesného tepla do okolí, pročež celá tělesná schránka nositele je tak více odolná proti chladu a ke komfortním pocitům jí tedy stačí méně vytopené prostory.

Podobně užitečné jsou ponožky i v případě druhého tepelného extrému. Brání svým tělem obuv před přímým zásahem horkého potu a mnohonásobně tak prodlužují její životnost.


I přesto jsme zůstali věrni heslu, že vždy je prostor pro zlepšení.  Pohlédli jsme proto příkře nazelenalým okem nikoliv pouze na ponožky, ale na celé členství v Klubu Pánů z Ponožkovic.

A prostor pro zlepšení jsme skutečně nalezli. Nikoliv však u ponožek jako takových, nýbrž v jejich balení.


Začali jsme poměrně zlehka a nahradili jsme plastové lepící pásky páskami papírovými, plně recyklovatelnými.

Postupně jsme zařazovali vyšší ekologický stupeň a zbavili jsme se též laminovaných etiket. Nahradil je speciální italský papír s plátěnou texturou, který je 100% recyklovatelný a dokonce sám obsahuje recyklovaná vlákna.


Největší změnu jsme si však nechali na konec, především tedy proto, že vyžadovala nejdůkladnější přípravu.

 

 

Poštovní obálku se syntetickým vláknem nahradila přímo na míru vyráběná konstrukce z recyklovaného (a samozřejmě recyklovatelného) kraftového papíru. Obálka totiž musí být pevná, aby uchránila ponožky, ale současně i dostatečně flexibilní, aby dokázala snadno proniknout do všech druhů poštovních schránek a dalších ponožkových přijímačů.

Mezi syntetickými materiály bylo vhodných kandidátů mnoho – to bychom však matičku přírodu příliš nerozjasnili. Hledali jsme proto mezi přírodnějšími hmotami, které však podobné dovednosti tradičně často nekombinují.

Ptali jsme se všude, kde nám bylo nasloucháno. A němečtí inženýři, američtí obchodníci i britští obálkáři si na českých poštovních schránkách vylámali chrup.

Hubert Ponožka,
sekretář Klubu Pánů z Ponožkovic

Výsledek přineslo až poctivé středočeské zakousnutí se a bratru 25 vývojových permutací, jež postupně vyvážily obě strany obálkové rovnice…

… ke stále ještě nedokonalosti, neboť klubová obálková cesta není u konce! Na vyladění obálky ještě stále pilně pracujeme.

Pokud byste měli možnost a věnovali chvilku času ve prospěch svého ponožkového klubu, budeme rádi, pokud se s námi podělíte o Vaše dosavadní ponožkovo-obálkové zkušenosti. My se je následně pokusíme reflektovat v dalším vývoji ponožkového doručovacího zapouzdření.

Kontaktovat nás můžete skrze komentáře pod článkem či na klubové elektronické poštovní adrese info@ponozkovice.cz.

Děkujeme.

Váš Klub Pánů z Ponožkovic

Sdílet
Komentáře (0)

Komentáře mohou přidavat pouze členové klubu

Přihlásit se Stát se členem