28. 04. 2021 Hubert Ponožka

Základy ponožkové péče

Sdílet

Barevné ponožky jsou chloubou a drahokamem v šatníku každého člena Klubu Pánů z Ponožkovic. I přes jejich estetickou éteričnost je však třeba mít na paměti, že ponožky se také starají o blaho Vašich nohou. A proto je záhodno jim službu čas od času oplatit a postarat se o ně. Jaké jsou zásady péče o ponožky?


Svatá trojce ponožkových pouček:

1. Ponožky před prvním nošením vyperte.

Důvod: Výplet je z výroby roztažený na maximum, protože na závěr prochází tepelným fixováním roztažnosti. V této chvíli jsou očka nejnáchylnější na vznik defektu. Na druhou stranu je to také chvíle, kdy složená ponožka působí nejvíce reprezentativně. Proto je nejlepší se novými exponáty důkladně pokochat, vyzkoušet si je a před prvním celodenním nošením je dát vyprat.

2. Ponožky perte naruby.

Důvod: Otočení ponožek na ruby má dvojí efekt. Prvním je, že se více chrání vnější (okrasná) část barevné ponožky před náročným prostředím v pračce. Tření o ostatní oděvy v bubnu pračky dává každé látce co proto.

Navíc obrácením na ruby dojde k lepší sterilizaci ponožek, neboť přímý kontakt s buněčným materiálem (tedy Vaším nášlapníkem) má většinou jen vnitřní strana ponožky. Obrácením na ruby se vnitřek dostane ven a bude v pračce více vystaven čistícím vlivům.

3. Ponožky nikdy nevystavujte vyšším teplotám než 40 stupňů Celsiovy škály (například v sušičce či pod žehličkou). 

Důvod: Na rozdíl od mnohých jiných textiliích, které vlastníte, je v ponožkovém úpletu elastické vlákno. To reguluje roztažnost a tedy i velikost ponožky. Z výroby je roztažnost pružného vlákna přednastavena pro požadovaný rozměr nohou. Když je však elastan vystaven vyšší teplotě, může svou roztažnost ztratit a ponožka se srazí.


Čestnou zmínku si též zaslouží postupy pro zachování co nejhezčích barev na Vašich ponožkách:

  • Tak jako u každého oblečení, čím lépe synchronizujete barvy v pracích turnusech, tím déle Vám barvy vydrží.
  • Všechny barvy kromě sněhově bílé blednou na přímém slunci. Pokud tedy ponožky sušíte někde, kam mohou dosáhnout sluneční paprsky, důležitost obrácení ponožek na ruby se násobí.
  • Nehet na noze roste v průměru 3x až 4x pomaleji než na ruce. Navíc je méně na očích. Může se tedy stát, že mu člověk opomene poskytnout včasnou frizúru. Přerostlé nehty jsou však větším postrachem ponožek než všichni Ponožkožrouti.
Sdílet
Komentáře (0)

Komentáře mohou přidavat pouze členové klubu

Přihlásit se Stát se členem