Leden '19

V lednu jsme si připomněli, že není rok jako rok.

Bavlna

Příběh

Při příležitosti prvního páru roku 2019 jsme přáli všem členům zdařilý a pestrý rok. Narazili jsme však u toho na problém s časovým vymezením takového přání. Délka roku totiž doslova a do písmene závisí na úhlu pohledu.

Kupříkladu při pohledu z libovolného hvězdného bodu vzdáleného biliardy kilometrů trvá cesta Země okolo Slunce přibližně 365 dní, 6 hodin, 9 minut a 9,5 sekundy. To je i délka takzvaného siderického čili hvězdného roku.

Při pohledu odkudkoliv ze zemského povrchu, typicky z jihočeských Horažďovic, se však tato cesta jeví o nějakých 20 minutek kratší. Této době se říká rok tropický a je způsobena intrikovanými výkruty matičky Země.

Asi se shodneme, že moderní kalendář věc naštěstí zjednodušil. Rok má zkrátka 365 dní s tím, že každý čtvrtý rok je o den delší. Tedy pokud se současně nejedná o letopočet dělitelný stem.

V takovém případě se o přestupný rok nejedná a dopředu varuji, že toto pravidlo se týká i roku 2100. Je ale pravdou, že 29. únor 2000 v kalendáři byl, a to proto, že každý čtyřstý rok opět přestupným je. Inu, asi vskutku není rok jako rok.

Přejeme, aby ten letošní byl přinejmenším tropicky pestrý a hvězdně úspěšný!

Materiál

Lednový ponožkový vzor sestává z osmdesáti pěti procent z česané bavlny. Tu doplňuje pět procent polyamidu, který ponožce propůjčuje vyšší odolnost.

Kostra ponožky se skládá po pěti procentech z polypropylenu a z elastanu. Polypropylen zajišťuje ponožce vysokou pevnost, elastan jí naopak dodává potřebnou pružnost. V ponožce se nacházejí ionty stříbra, jež působí antibakteriálně.

Edice: Pánské

Všechny ponožky z Ponožkovic jsou navrženy a vyrobeny v ČR.

Sdílet

Ponožky v akci

M K Martin Kazda Člen Klubu Pánů z Ponožkovic
M A Mário Arbet Člen Klubu Pánů z Ponožkovic

Připojte se k nám na facebooku a instagramu


Dozvěděli jste se vše, co potřebujete?

Pokud se Vám náš pestrobarevný svět líbí, velice rádi Vás přivítáme mezi členy Klubu Pánů z Ponožkovic.
Anebo nás potěšíte, když členstvím obdarujete někoho ze svých blízkých.

Darovat členství Stát se členem

Jsem člen a chci se přihlásit do klubovny