Zajímavost

01. 09. 2021 Ponožkovice

Proč je obloha modrá?

Sdílet

Věřte či nevěřte, vlastně za to může takový švédský trojúhelník. Tři aktéři, rozechvělá splynutí a stimulace našich smyslů.


Slunce je široko daleko nejsilnějším zdrojem elektromagnetického záření, kterému říkáme světlo. Naše domovská hvězda posílá světlo bílé barvy, neboť obsahuje všechny části viditelného spektra, tedy od fialové až po červenou.

To se však začíná měnit v tenounké vrstvě plynů rotujících okolo naší oblíbené planety. Tloušťka atmosféry je zhruba stejná jako vzdálenost mezi Prahou a Hradcem Králové, tedy bratru 100 kilometrů. V porovnání k velikosti celé planety je podobně tlustá jako slupka k dobře rostlému jablku.

Plynný povlak matičky země se z více než 90 % skládá z molekul dusíku a kyslíku. Ty neustále neposedně kmitají, přičemž rozsah jejich pohybu je lehce pod 500 nanometrů, tedy půl tisíciny milimetru. A co čert nechtěl, vlnová délka modrého světla je také okolo půl tisíciny milimetru. Když světelné záření narazí do molekuly rozkmitané na podobnou frekvenci, dojde k jeho rozptýlení do všech stran.

Představit si tento proces lze třeba jako scénku z kovbojky.

Bandité na koních se snaží dostihnout vlak převážející poklad. Aby se však na něj mohli dostat, musí se svými koňmi vyvinout stejnou rychlost, jakou upaluje funící vlak. Když se jim to podaří, přeskočí na vlak, proniknou dovnitř a poklad rozhýří všude po okolí.


Podobně se tomu děje u fialové a modré barvy.

Fialové však Slunce na Zem dodává méně, takže je po obloze rozhýřeno více modré.

Navíc jsou naše oči na fialovou méně citlivé, takže její stopy na obloze zřejmě tolik nevnímáme.

To však neplatí pro všechny živočišné druhy. Například včely vidí fialovou skvěle a je tedy dost možné, že obloha je pro ně spíše do „borůvkova“.

Slunce, atmosféra a naše oči tedy dohromady tvoří 3 vrcholy pomyslného trojúhelníku. A navíc jej halí do švédských národních barev.

Bílé sluneční světlo okleštěné o modrou část spektra se totiž barví do žluta, což je důvod, proč Slunce vnímáme spíše jako žluté.  Okolo něj je modrá obloha a to celé sledují naše oči, hladovějící po krásných barvách.


Galerie modrých ponožek z Ponožkovic

Pokud po krásných barvách hladoví i Vaše nohy, můžete je směle obléci do pestrých klubových ponožek.

Stát se členem Klubu Darovat členství

Sdílet
Komentáře (0)

Komentáře mohou přidavat pouze členové klubu

Přihlásit se Stát se členem