Srpen '22

Srpnovým pletením jsme vzdali hold všem tkaninám.

Bavlna

Příběh

Nejvyšší ponožková rada se v srpnu inspirovala přímo u papeže Pavla VI. a jeho přelomového poselství Nostra aetate neboli „V naší době“. Katolická církev v roce 1965 poprvé veřejně nejen uznala ostatní náboženství, nýbrž dokonce připustila, že i části jiné víry mohou být pravdivé.

Po letech opěvování barevných úpletů cítíme podobný dluh vůči tkalcům. Pletení a tkaní jsou totiž společně dvě klíčové techniky pro výrobu textilií. Zatímco při tkaní se do sebe nitě prokládají kolmo podobně jako při výrobě proutěného košíku, při pletení je úplet tvořen malými očky a jejich vzájemným proplétáním. A protože úplet je pružnější a měkčí, vznikají ponožky výlučně pletením. Tkanina je ale zase odolnější vůči opotřebení a snazší na výrobu, takže se hodí například na podložky a rohožky. Či na Aladinův létající koberec.

Ovšem třeba pikniková deka, tak typická pro letní období, může být jak pletená, tak i tkaná. A z podobných případů klíčí lehká rivalitka mezi řemesly. Po vzoru Svatého otce je však třeba uznat vzájemné právo na existenci. V cestě k usmíření nám naštěstí stojí méně překážek, než tomu bylo mezi duchovními. Nevadí nám údajná bohovražda, ani dvě tisíciletí vinění Herodových kmenovců z jejího spáchání. Není třeba zametat pod tkaný koberec křížové výpravy, ani španělskou rekonkvistu.

Stačí pouze připustit, že není důležité, zda si pro své letní posezení vyberete deku pletenou či tkanou, alebrž to, co se na ní odehraje. A jaké při tom budete mít ponožky. Proto jsme si dovolili připravit model, jenž svým vzorem kombinuje tradiční pletené káry a napodobeninu drobného kolmého designu příhodného pro tkaní.

Materiál

Česaná bavlněná příze modré a červené barvy tvoří osmdesát pět procent obsahu ponožky, kterou jsme pro zvýšení její odolnosti doplnili pěti procenty polyamidu.

Černé linie jsou tvořeny technologií tzv. odhození, díky které je ponožka v těchto místech odlehčená a za teplého počasí proto lépe ventiluje.

Kostru ponožky a zbylých deset procent jejího obsahu tvoří Lycra a polypropylen. Polypropylen zaručuje ponožce vysokou pevnost, Lycra jí dodává potřebnou pružnost a také antibakteriální ochranu.

S přáním srpna s modrým nebem nad hlavou
Vaše Nejvyšší ponožková rada

Edice: Pánské

Všechny ponožky z Ponožkovic jsou navrženy a vyrobeny v ČR.

Sdílet

Připojte se k nám na facebooku a instagramu


Dozvěděli jste se vše, co potřebujete?

Pokud se Vám náš pestrobarevný svět líbí, velice rádi Vás přivítáme mezi členy Klubu Pánů z Ponožkovic.
Anebo nás potěšíte, když členstvím obdarujete někoho ze svých blízkých.

Darovat členství Stát se členem

Jsem člen a chci se přihlásit do klubovny