Červenec '25

Červenec '25
Bavlna

Příběh

Dovolte nám několik vět o červáncích. Ty vůbec nejčervenější v lidské paměti se zřejmě odehrávaly v roce 1883, když vybuchla indonéská sopka Krakatoa. Nebyly to však plameny nejhlasitější exploze zaznamenané lidmi, exploze, jejíž tlaková vlna několikrát oběhla zeměkouli. Byl to sopečný prach, jenž dal červánkům po celém světě nový rozměr.

Jak to? Modrá strana barevného spektra disponující vyšším kmitočtem je více náchylná k rozptylu. Představit si to lze tak, že foton kmitající vyšší frekvenci vykoná daleko více pohybů, a tudíž spíše narazí do nějaké molekuly obsažené v atmosféře. Nejčastěji se jedná o dusík či kyslík, avšak poslouží i jemné prachové částice.

Ve dne, kdy je světla dostatek, je díky rozptylu modrých fotonů celá obloha modrá. Večer se k nám ze slunce skrze atmosféru dostává postupně už jen žluté, oranžové a červené světlo. Když Krakatoa vyvrhla do ovzduší přes dvacet kilometrů krychlových hmoty, část z ní se ve formě prachu rozšířila do celé atmosféry. Více drobných částic v cestě slunečním paprskům znamenalo více světelného rozptylu.

Norský malíř Edvard Munch s oblibou ke svému nejslavnějšímu dílu Výkřik vyprávěl, jak se jednou nebe nad fjordem náhle krvavě zkalilo a on pocítil výkřik přírody. V tomto případě expresionista možná tak úplně nepřeháněl.

Pokud tomu tak vskutku bylo, patřilo by jeho slavné dílo do hrdé řady majstrštyků inspirovaných červánky. Nejnovějším kousek z této vybrané společnosti doufáme již zdobí Vaše ctěné nášlapníky.

Materiál

Osmdesát procent ponožky jest upleteno z česané bavlněné příze. Pro zvýšení odolnosti bylo přidáno deset procent polyamidu.

Kostra ponožky je tvořena po pěti procentech z lycry a polypropylenu. K potřebné pevnosti je zapotřebí právě polypropylen, kdežto lycra dohlédne na potřebnou pružnost a antibakteriální ochranu.

S přáním mnoha osvícených kroků
Vaše Nejvyšší ponožková rada

Edice: Pánské

Všechny ponožky z Ponožkovic jsou navrženy a vyrobeny v ČR.

Sdílet

Připojte se k nám na facebooku a instagramu


Dozvěděli jste se vše, co potřebujete?

Pokud se Vám náš pestrobarevný svět líbí, velice rádi Vás přivítáme mezi členy Klubu Pánů z Ponožkovic.
Anebo nás potěšíte, když členstvím obdarujete někoho ze svých blízkých.

Darovat členství Stát se členem

Jsem člen a chci se přihlásit do klubovny