Prague: The City of a Hundred Socks

Svatý Vít v pozadí

Znáte legendu o Svatém Vítovi, jemuž je zasvěcena pražská katedrála? 

Jak už to tak u mučedníků bývá, příběh rozhodně nemá dobrý konec.

Vít žil na přelomu třetího a čtvrtého století na Sicílii a byl synem jednoho z římských senátorů. Jeho chůva jej však tajně od dětství vychovávala k křesťanské víře, která byla tou dobou v římském imperiu tvrdě perzekuována. Když bylo chlapci sedm let, tajemství o jeho víře vyšlo na povrch. Společně se svou chůvou a jejím manželem se všichni tři odmítli své víry vzdát a byli proto mučeni a později popraveni setnutím hlavy. Svatý Vít je tedy často vyobrazován jako chlapec s palmou jako symbolem svého mučednictví a kotlem, ve kterém byl údajně vařen, či kohoutem, kterému se také stíná hlava.

Svatý Vít je od středověku považován za jednoho ze 14 pomocníků proti nemocem a jiným neštěstím. Vítovou specialitou je ochrana proti epilepsii a zásahu bleskem. Svatý Vít se také postupem času stal patronem herců, tanečníků a komediantů. Stejně tak jako patronem Čech. 

Pohled z Karlova mostu na Hradčany

"Drahý Fotonožko, na stole máš voňavou kávu, křupavé pečivo a zabalenou svačinu."

Toužíce po dalších fotkách těmito slovy poslední dobou pravidělně budíme našeho klubového fotografa J.A. Fotonožku, když je předpoklad, že nad matičkou Prahou bude pěkné jitro. Přiložené fotky se tedy dají považovat za výsledek našich brzkých kulinářských aktivit.

Ranní procházka po Hradčanech

Klubový fotograf J.A. Fotonožka nemohl jednoho slunného rána dospat, a tak se vydal na procházku po Hradčanech. Ponožky u toho samozřejmě nemohly chybět... Dle našeho skromného názoru si kolega Fotonožka hlasitě řekl o občasný budíček v pět hodin ráno.